SHARE Fondacija je neprofitna organizacija koja štiti građanska prava i unapređuje znanja u oblastima privatnosti, elektronskog nadzora, slobode govora i transparentnosti.
Mimo prava i ustava, bez javne debate i adekvatnog informisanja, građane Beograda snima više od hiljadu kamera, na nepoznatim lokacijama. Pametna tehnologija masovnog biometrijskog nadzora, koju u okviru projekta „Sigurno društvo“ uvodi Ministarstvo unutrašnjih poslova, omogućava i prepoznavanje naših lica i analizu našeg kretanja.
Širom sveta sve je glasniji protest protiv ovakvih tehnologija, jer se diskutabilan doprinos opštoj bezbednosti plaća preskupo – ljudskim pravima i slobodama. Građani Srbije se za to vreme u tišini stavljaju pod budno oko pametnih kamera, o kojima nedovoljno znaju. Upotrebu ovako invazivne tehnologije policija je obrazložila neodređenim i protivrečnim izjavama, a rizik od zloupotrebe osetljivih podataka o ličnosti do danas nije otklonjen, ni adekvatno sagledan.
Kao odgovor, građani i organizacije udruženi u inicijativi #hiljadekamera pokrenuli su akciju mapiranja i označavanja javnih prostora pod nadzorom, i otkrili na ulicama i trgovima gotovo trostruko više kamera u odnosu na broj koji je objavio MUP. Pokrenuli su diskusiju sa
stručnjacima i međunarodnim organizacijama i upozoravali na nesagledive društvene posledice. Animirali su hiljade istomišljenika da potpišu peticiju za zabranu biometrijskog nadzora u Srbiji, a sve aktivnosti do sada finansirali su isključivo resursima aktivista i organizacija, koje je ova inicijativa tokom protekle dve godine okupila.
Ipak, u zemlji gde je kultura privatnosti i dalje na niskom nivou, znamo da ova borba, da bi do kraja uspela, mora biti zajednička.
Šta smo do sada uradili:
- Podneti brojni zahtevi za pristup informacijama o ovom sistemu za nadzor MUP-u, te više žalbi Povereniku za informacije od javnog značaja zbog nedostavljanja podataka. Ovi postupci su i dalje u toku;
- Pravna i tehnička analiza dve procene uticaja na zaštitu podataka koje je MUP izradio, a koje su utvrdile da ne postoje pravni uslovi za uvođenje biometrijskog nadzora;
- Organizovano nekoliko događaja koji su okupili zainteresovane građane i zajednicu kako bi se ostvarila izostavljena diskusija i zajednički radilo na razvoju kampanje i sajta #hiljadekamera;
- Pokrenut sajt hiljade.kamera.rs koji građanima nudi sve otkrivene informacije vezane za projekat i njegove rizike
- Lov na kamere, interaktivna mapa kamera i ulovljena 1001 kamera u Beogradu;
- Kratki dokumentarni film hiljade.kamera;
- Epizoda podkasta SHARE BBS posvećena biometrijskom nadzoru;
- Peticija protiv biometrijskog nadzora;
- Predstavnici inicijative su do sada dali više od 100 izjava za domaće i strane medije na ovu temu.
INICIJATIVA #HILJADEKAMERA POZIVA VAS DA PODRŽITE CROWDFUNDING KAMPANJU – ZAJEDNIČKO FINANSIRANJE BORBE PROTIV MASOVNOG BIOMETRIJSKOG NADZORA.
Cilj kampanje je da zajedno skupimo 1.000.000 dinara, kojima će se finansirati nastavak aktivnosti inicijative #hiljadekamera, okupljanje i jačanje zajednice, dalje obeležavanje kamera, izrada mape javnih prostora pod nadzorom, stvaranje naučnog i umetničkog sadržaja eksperata i zajednice, organizacija događaja, informisanje i edukacija građana. Želimo da se što veći broj naših sugrađana uključi u borbu protiv #hiljadekamera.
INICIJATIVA #HILJADEKAMERA JE ZAJEDNICA POJEDINACA I ORGANIZACIJA KOJA SE ZALAŽE ZA ODGOVORNO KORIŠĆENJE TEHNOLOGIJE ZA NADZOR
PAKETI ZAHVALNOSTI
Podrška u iznosu od 1.000 i više dinara: [Paket 101]
Paket zahvalnosti obuhvata digitalnu verziju Vodiča za preživljavanje - internet u Doba Pandemije, Infografike, Mape pandemije iz ugla digitalnih prava, podkast SHARE Fondacije, kao i mini dokumentarac u produkciji SHARE Fondacije, koji odgovara na ključna pitanja
primene pametnih tehnologija za neselektivni nadzor javnih prostora.
Podrška u iznosu od 2.000 i više dinara: [Paket 202]
Paket za preživljavanje koji stiže na kućnu adresu sadrži masku dizajniranu da zbunjuje sistem za prepoznavanje lica, Vodič za preživljavanje, infografike o savesnoj upotrebi internet resursa i digitalnoj bezbednosti, mapu pandemije iz ugla digitalnih prava, šibice, vitamin C, specijalnu seriju stikera koje smo pripremili za vas.
Za doprinos borbi u iznosu od 6.000 i više dinara: [Paket 303]
Uz Paket za preživljavanje dodaćemo bandanu, dizajniranu u koprodukciji sa domaćim brendom Shinobi, i kapu sa dezenom koji zbunjuje sistem za prepoznavanje lica.
Podrška u iznosu od 10.000 i više dinara: [Paket 404]
Uz Paket za preživljavanje dodaćemo i duks sa dezenom koji zbunjuje sistem za prepoznavanje lica dizajniranog koprodukciji sa domaćim brendom Acid Form.
Ako želite da nas podržite donacijom direktno na naš račun, preko e-banking ili m-banking:
Uplatu izvršite u korist ‘SHARE FONDACIJA, Beograd’ na račun 340-11007222-71.
Za svrhu navedite ‘DONACIJA’.
Potvrdu o uplati nam pošaljite na adresu hiljadekamera@protonmail.com, sa naznakom za koji paket donacije je uplata izvršena i adresom za dostavu poklona. Informacije o dostavi ćete dobiti u najkraćem mogućem roku. Vašu e-mail adresu ne ustupamo trećim licima.
Doniraj i podrži borbu protiv biometrijskog nadzora. Prikupljanje sredstava traje do 5. januara 2021, a isporuka paketa zahvalnosti za podršku vršiće se po završetku kampanje, do 15. februara.
SHARE Fondacija će te takođe kontaktirati putem email-a koji je ostavljen prilikom doniranja u okviru kampanje u vezi sa daljim aktivnostima, informacijama i vestima povodom #hiljadekamera.
Ako do sada niste potpisali peticiju protiv biometrijskog nadzora, to možete učiniti na ovom linku.
Ako želiš da pomogneš na bilo koji drugi način, popuni formular.
[IZVEŠTAJ 21. JANUAR 2022. GODINE]
Nakon završetka crowdfunding kampanje, krajem februara, organizovali smo debatu o našoj inicijativi #hiljadekamera i distopiji koja nam preti sa masovnim biometrijskim nadzorom u Beogradu. Govorili smo o tome kako radi tehnologija prepoznavanja lica, zašto je sistem nezakonit, kakve rizike donosi celom društvu i slobodi svakog od nas.
Naše aktivnosti nastavile su se kada su građani Evropske unije počeli da potpisuju peticiju za zabranu masovnog biometrijskog nadzora, a brojne organizacije građanskog društva, aktivisti i eksperti intenzivirali su kampanju #NeSnimajMiLice – #ReclaimYourFace u kojoj učestvuje i SHARE Fondacija kroz našu inicijativu #hiljadekamera. Peticija je do tada prikupila blizu 15.000 potpisa u Srbiji. U junu smo sa više od 170 organizacija širom sveta, pozvali na zabranu upotrebe prepoznavanja lica i biometrijskog prepoznavanja koje omogućava masovni i diskriminišući nadzor. Ove kampanje su proizvod radne grupe krovne organizacije EDRi sa kojom smo se sastajali dva puta mesečno.
Pred kraj godine, Evropski parlament je usvojio izveštaj u kome se poziva na zabranu tehnologija za prepoznavanje lica kroz neselektivni nadzor javnih prostora. Naš tim je na temu biometrijskog nadzora napisao i sveobuhvatnu studiju u kojoj se ukazuje na opasnost ovakvog nadzora po pravo na privatnost građana Srbije.
Među najvažnijim uspesima i inicijativama SHARE Fondacije ove godine je povlačenje Nacrta zakona o unutrašnjim poslovima. Naime, u Nacrtu se između ostalog našla i regulativa masovnog biometrijskog nadzora javnih prostora, naprednih tehnologija koje omogućavaju prikupljanje i obradu velikih količina podataka o ličnosti u realnom vremenu, sa softverskim alatima za prepoznavanje lika.
Da je takav Nacrt zakona usvojen, postali bismo prva zemlja u Evropi koja sprovodi stalni, neselektivni nadzor građana u javnom prostoru. Tehnologije bi se na taj način stavile na raspolaganje policiji, što bi ugrozilo privatnost i moglo da ima ozbiljne posledice po prava i slobode ljudi. U septembru smo učestvovali na javnoj raspravi te dostavili pravne komentare na odredbe kojima se reguliše masovni biometrijski nadzor u javnom prostoru i zatražili da bez odlaganja proglase moratorijum na upotrebu ovakvih tehnologija i sistema na teritoriji Srbije.
Podstaknuta ovim razvojem događaja, koalicija evropskih organizacija za zaštitu digitalnih prava EDRi, čiji je SHARE Fondacija član, uputila je pismo Vladi Srbije i nadležnim ministarstvima i upozorila na posledice uvođenja biometrijskog nadzora po ljudska prava. Nacrt zakona je ubrzo povučen, a upravo je ovo period kada smo bili najaktivniji i kada su naši nastupi u medijima bili najučestaliji.
Nakon povlačenja nacrta zakona, Ministarstvo unutrašnjih poslova je organizovalo konsultativne sastanke na kojima su prisustvovali i predstavnici SHARE Fondacije. Teme dva sastanka u oktobru i decembru bile su tehnologija prepoznavanja lica i pravni aspekti zaštite podataka o ličnosti u vezi sa tom tehnologijom. Zaključeno je da je neophodan nov ciklus javne rasprave kada Ministarstvo predstavi novi Nacrt zakona.
Brojna medijska gostovanja i intervjui članova inicijative “Hiljade kamera” znatno su doprineli širenju svesti i informisanju građana, kao i javnoj debati o pitanjima od značaja za celo društvo.
Pregled utrošenih sredstava:
Organizacija javnih događaja i akcija: 150.000 RSD
Mapiranje javnih prostora pod nadzorom i obeležavanje kamera 100,000 RSD
Istraživanje tehnologija koje se koriste za masovni biometrijski nadzor: 150,000 RSD
Stvaranje edukativnog i umetničkog sadržaja: 300,000 RSD
Javno zagovaranje i pravni postupci (Kampanja za sprečavanje zakona, izrada Komentara na Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima): 150,000 RSD
Infrastruktura i održavanje sajt hiljadekamera.rs 50,000 RSD
Proizvodnja promotivnog materijala 150,000 RSD
Ostale aktivnosti koje je zajednica predložila 107,602 RSD
Hvala svima koji su nam pružili podršku!
116% od cilja od 1.000.000 RSD
Mimo prava i ustava, bez javne debate i adekvatnog informisanja, građane Beograda snima više od hiljadu kamera, na nepoznatim lokacijama. Pametna tehnologija masovnog biometrijskog nadzora, koju u okviru projekta „Sigurno društvo“ uvodi Ministarstvo unutrašnjih poslova, omogućava i prepoznavanje naših lica […]
Mimo prava i ustava, bez javne debate i adekvatnog informisanja, građane Beograda snima više od hiljadu kamera, na nepoznatim lokacijama. Pametna tehnologija masovnog biometrijskog nadzora, koju u okviru projekta „Sigurno društvo“ uvodi Ministarstvo unutrašnjih poslova, omogućava i prepoznavanje naših lica i analizu našeg kretanja.
Širom sveta sve je glasniji protest protiv ovakvih tehnologija, jer se diskutabilan doprinos opštoj bezbednosti plaća preskupo – ljudskim pravima i slobodama. Građani Srbije se za to vreme u tišini stavljaju pod budno oko pametnih kamera, o kojima nedovoljno znaju. Upotrebu ovako invazivne tehnologije policija je obrazložila neodređenim i protivrečnim izjavama, a rizik od zloupotrebe osetljivih podataka o ličnosti do danas nije otklonjen, ni adekvatno sagledan.
Kao odgovor, građani i organizacije udruženi u inicijativi #hiljadekamera pokrenuli su akciju mapiranja i označavanja javnih prostora pod nadzorom, i otkrili na ulicama i trgovima gotovo trostruko više kamera u odnosu na broj koji je objavio MUP. Pokrenuli su diskusiju sa
stručnjacima i međunarodnim organizacijama i upozoravali na nesagledive društvene posledice. Animirali su hiljade istomišljenika da potpišu peticiju za zabranu biometrijskog nadzora u Srbiji, a sve aktivnosti do sada finansirali su isključivo resursima aktivista i organizacija, koje je ova inicijativa tokom protekle dve godine okupila.
Ipak, u zemlji gde je kultura privatnosti i dalje na niskom nivou, znamo da ova borba, da bi do kraja uspela, mora biti zajednička.
Šta smo do sada uradili:
- Podneti brojni zahtevi za pristup informacijama o ovom sistemu za nadzor MUP-u, te više žalbi Povereniku za informacije od javnog značaja zbog nedostavljanja podataka. Ovi postupci su i dalje u toku;
- Pravna i tehnička analiza dve procene uticaja na zaštitu podataka koje je MUP izradio, a koje su utvrdile da ne postoje pravni uslovi za uvođenje biometrijskog nadzora;
- Organizovano nekoliko događaja koji su okupili zainteresovane građane i zajednicu kako bi se ostvarila izostavljena diskusija i zajednički radilo na razvoju kampanje i sajta #hiljadekamera;
- Pokrenut sajt hiljade.kamera.rs koji građanima nudi sve otkrivene informacije vezane za projekat i njegove rizike
- Lov na kamere, interaktivna mapa kamera i ulovljena 1001 kamera u Beogradu;
- Kratki dokumentarni film hiljade.kamera;
- Epizoda podkasta SHARE BBS posvećena biometrijskom nadzoru;
- Peticija protiv biometrijskog nadzora;
- Predstavnici inicijative su do sada dali više od 100 izjava za domaće i strane medije na ovu temu.
INICIJATIVA #HILJADEKAMERA POZIVA VAS DA PODRŽITE CROWDFUNDING KAMPANJU – ZAJEDNIČKO FINANSIRANJE BORBE PROTIV MASOVNOG BIOMETRIJSKOG NADZORA.
Cilj kampanje je da zajedno skupimo 1.000.000 dinara, kojima će se finansirati nastavak aktivnosti inicijative #hiljadekamera, okupljanje i jačanje zajednice, dalje obeležavanje kamera, izrada mape javnih prostora pod nadzorom, stvaranje naučnog i umetničkog sadržaja eksperata i zajednice, organizacija događaja, informisanje i edukacija građana. Želimo da se što veći broj naših sugrađana uključi u borbu protiv #hiljadekamera.
INICIJATIVA #HILJADEKAMERA JE ZAJEDNICA POJEDINACA I ORGANIZACIJA KOJA SE ZALAŽE ZA ODGOVORNO KORIŠĆENJE TEHNOLOGIJE ZA NADZOR
PAKETI ZAHVALNOSTI
Podrška u iznosu od 1.000 i više dinara: [Paket 101]
Paket zahvalnosti obuhvata digitalnu verziju Vodiča za preživljavanje - internet u Doba Pandemije, Infografike, Mape pandemije iz ugla digitalnih prava, podkast SHARE Fondacije, kao i mini dokumentarac u produkciji SHARE Fondacije, koji odgovara na ključna pitanja
primene pametnih tehnologija za neselektivni nadzor javnih prostora.
Podrška u iznosu od 2.000 i više dinara: [Paket 202]
Paket za preživljavanje koji stiže na kućnu adresu sadrži masku dizajniranu da zbunjuje sistem za prepoznavanje lica, Vodič za preživljavanje, infografike o savesnoj upotrebi internet resursa i digitalnoj bezbednosti, mapu pandemije iz ugla digitalnih prava, šibice, vitamin C, specijalnu seriju stikera koje smo pripremili za vas.
Za doprinos borbi u iznosu od 6.000 i više dinara: [Paket 303]
Uz Paket za preživljavanje dodaćemo bandanu, dizajniranu u koprodukciji sa domaćim brendom Shinobi, i kapu sa dezenom koji zbunjuje sistem za prepoznavanje lica.
Podrška u iznosu od 10.000 i više dinara: [Paket 404]
Uz Paket za preživljavanje dodaćemo i duks sa dezenom koji zbunjuje sistem za prepoznavanje lica dizajniranog koprodukciji sa domaćim brendom Acid Form.
Ako želite da nas podržite donacijom direktno na naš račun, preko e-banking ili m-banking:
Uplatu izvršite u korist ‘SHARE FONDACIJA, Beograd’ na račun 340-11007222-71.
Za svrhu navedite ‘DONACIJA’.
Potvrdu o uplati nam pošaljite na adresu hiljadekamera@protonmail.com, sa naznakom za koji paket donacije je uplata izvršena i adresom za dostavu poklona. Informacije o dostavi ćete dobiti u najkraćem mogućem roku. Vašu e-mail adresu ne ustupamo trećim licima.
Doniraj i podrži borbu protiv biometrijskog nadzora. Prikupljanje sredstava traje do 5. januara 2021, a isporuka paketa zahvalnosti za podršku vršiće se po završetku kampanje, do 15. februara.
SHARE Fondacija će te takođe kontaktirati putem email-a koji je ostavljen prilikom doniranja u okviru kampanje u vezi sa daljim aktivnostima, informacijama i vestima povodom #hiljadekamera.
Ako do sada niste potpisali peticiju protiv biometrijskog nadzora, to možete učiniti na ovom linku.
Ako želiš da pomogneš na bilo koji drugi način, popuni formular.
[IZVEŠTAJ 21. JANUAR 2022. GODINE]
Nakon završetka crowdfunding kampanje, krajem februara, organizovali smo debatu o našoj inicijativi #hiljadekamera i distopiji koja nam preti sa masovnim biometrijskim nadzorom u Beogradu. Govorili smo o tome kako radi tehnologija prepoznavanja lica, zašto je sistem nezakonit, kakve rizike donosi celom društvu i slobodi svakog od nas.
Naše aktivnosti nastavile su se kada su građani Evropske unije počeli da potpisuju peticiju za zabranu masovnog biometrijskog nadzora, a brojne organizacije građanskog društva, aktivisti i eksperti intenzivirali su kampanju #NeSnimajMiLice – #ReclaimYourFace u kojoj učestvuje i SHARE Fondacija kroz našu inicijativu #hiljadekamera. Peticija je do tada prikupila blizu 15.000 potpisa u Srbiji. U junu smo sa više od 170 organizacija širom sveta, pozvali na zabranu upotrebe prepoznavanja lica i biometrijskog prepoznavanja koje omogućava masovni i diskriminišući nadzor. Ove kampanje su proizvod radne grupe krovne organizacije EDRi sa kojom smo se sastajali dva puta mesečno.
Pred kraj godine, Evropski parlament je usvojio izveštaj u kome se poziva na zabranu tehnologija za prepoznavanje lica kroz neselektivni nadzor javnih prostora. Naš tim je na temu biometrijskog nadzora napisao i sveobuhvatnu studiju u kojoj se ukazuje na opasnost ovakvog nadzora po pravo na privatnost građana Srbije.
Među najvažnijim uspesima i inicijativama SHARE Fondacije ove godine je povlačenje Nacrta zakona o unutrašnjim poslovima. Naime, u Nacrtu se između ostalog našla i regulativa masovnog biometrijskog nadzora javnih prostora, naprednih tehnologija koje omogućavaju prikupljanje i obradu velikih količina podataka o ličnosti u realnom vremenu, sa softverskim alatima za prepoznavanje lika.
Da je takav Nacrt zakona usvojen, postali bismo prva zemlja u Evropi koja sprovodi stalni, neselektivni nadzor građana u javnom prostoru. Tehnologije bi se na taj način stavile na raspolaganje policiji, što bi ugrozilo privatnost i moglo da ima ozbiljne posledice po prava i slobode ljudi. U septembru smo učestvovali na javnoj raspravi te dostavili pravne komentare na odredbe kojima se reguliše masovni biometrijski nadzor u javnom prostoru i zatražili da bez odlaganja proglase moratorijum na upotrebu ovakvih tehnologija i sistema na teritoriji Srbije.
Podstaknuta ovim razvojem događaja, koalicija evropskih organizacija za zaštitu digitalnih prava EDRi, čiji je SHARE Fondacija član, uputila je pismo Vladi Srbije i nadležnim ministarstvima i upozorila na posledice uvođenja biometrijskog nadzora po ljudska prava. Nacrt zakona je ubrzo povučen, a upravo je ovo period kada smo bili najaktivniji i kada su naši nastupi u medijima bili najučestaliji.
Nakon povlačenja nacrta zakona, Ministarstvo unutrašnjih poslova je organizovalo konsultativne sastanke na kojima su prisustvovali i predstavnici SHARE Fondacije. Teme dva sastanka u oktobru i decembru bile su tehnologija prepoznavanja lica i pravni aspekti zaštite podataka o ličnosti u vezi sa tom tehnologijom. Zaključeno je da je neophodan nov ciklus javne rasprave kada Ministarstvo predstavi novi Nacrt zakona.
Brojna medijska gostovanja i intervjui članova inicijative “Hiljade kamera” znatno su doprineli širenju svesti i informisanju građana, kao i javnoj debati o pitanjima od značaja za celo društvo.
Pregled utrošenih sredstava:
Organizacija javnih događaja i akcija: 150.000 RSD
Mapiranje javnih prostora pod nadzorom i obeležavanje kamera 100,000 RSD
Istraživanje tehnologija koje se koriste za masovni biometrijski nadzor: 150,000 RSD
Stvaranje edukativnog i umetničkog sadržaja: 300,000 RSD
Javno zagovaranje i pravni postupci (Kampanja za sprečavanje zakona, izrada Komentara na Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima): 150,000 RSD
Infrastruktura i održavanje sajt hiljadekamera.rs 50,000 RSD
Proizvodnja promotivnog materijala 150,000 RSD
Ostale aktivnosti koje je zajednica predložila 107,602 RSD
Hvala svima koji su nam pružili podršku!
SHARE Fondacija je neprofitna organizacija koja štiti građanska prava i unapređuje znanja u oblastima privatnosti, elektronskog nadzora, slobode govora i transparentnosti.
Zabrana kretanja za naše starije sugrađane, osim toga što ih…
// SCROLL DOWN FOR ENGLISH // Postanite i Vi deo…
[UPDATE 21. OKTOBAR 2021. GODINE] Uspeli smo, uspeli. Svima vama…